magdowski@interia.pl   tel. +48 515191527

MUZYKA CHILIJSKA

W 2017 roku Chile i cała Ameryka Łacińska świętowała 100 lecie narodzin Violety Parra – ikony kultury chilijskiej 

Dzięki jej piosenkom (ponad 3000) i innym dziełom Violeta Parra zdobyła uznanie sztuki narodowej i otworzyła wrota dla nowej chilijskiej piosenki. Uratowała zapomnianą tradycyjną kulturę, podróżując przez Chile z północy na południe. Tradycyjne opowieści czy pieśni przemieniła, tworząc muzyczne arcydzieła, by potem przekazać je kraju i światu.Jej utwory były chwalone przez krytyków na całym świecie, za ich poetyckie i pomysłowe teksty i zaangażowane społecznie. Violeta poprzez grę na gitarze zaprotestowała, potępiła i skazała niesprawiedliwość społeczną, wiele razu przedstawiając swoje osobiste doświadczenia. Jej piosenki o treści społecznej i politycznej obudziły serca młodych ludzi.
Niezwykłe bogactwo muzyki chilijskiej przybliża nam wokalistka Magdalena Lechowska - Polka o latynoskiej duszy! Magdalena urodziła się w Krakowie, ale dorastała w egzotycznej Kolumbii chłonąc od najmłodszych lat tamtejsze rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską. To jedyna Polska wokalistka mająca w swoim repertuarze takie gatunki jak flamenco, tango argentyńskie, salsę, rancherę, bolera, cumbię i muzykę chilijską! 

u-Honorowego-Republiki-Chile/idn:6485.htm

W swojej twórczości Magdalena zawsze próbuje łączyć dwa odległe światy - latynoamerykański i polski! Jej pierwsza płyta Raíces, jest powrotem do Korzeni, rdzennych brzmień i rytmów gorącej Hiszpanii oraz egzotycznej Ameryki Łacińskiej. Trochę na przekór wszechobecnej tendencji do fuzji w muzyce, płyta ukazuje w tradycyjnej formie bogactwo folkloru świata hiszpańskojęzycznego. 

Obecnie w Polsce Magdalena jest jedyną wokalistką wykonującą repertuar chilijski. W kwietniu 2017 r. miała zaszczyt występować podczas otwarcia honorowego konsulatu Chile w Katowicach, m. in. przed ambasadorem Republiki Chile w Polsce, Panem Alfredo García Castelblanc http://www.archiwalnastrona.slask.eu/urzad/aktualnosci_urzedu/Uroczyste-otwarcie-Konsulatu-Honorowego-Republiki-Chile/idn:6485.html

Propozycja koncertowa jest o tyle ciekawa, że zaprezentuje repertuar chilijski w wersji oryginalnej ale poprzedzając go wersją po polsku, gdyż z okazji 100 lecia narodzin Violety Parra zostały opracowane tłumaczenia na język polski wybranych jej dzieł!Tekst

u-Honorowego-Republiki-Chile/idn:6485.htm

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com